Dragi roditelji, tijekom listopada ovdje možete anonimno postaviti pitanja i izraziti nedoumice koje vas muče u odgoju vaše djece, a povezane su uz maloljetničku konzumaciju alkohola. Na najčešća pitanja tijekom studenog odgovorit će magistra socijalne pedagogije Sonja Jarebica iz udruge „Ti si ok“, i to na ovoj stranici.
Nisu sva mladenačka ponašanja rizična i roditelj, ako reagira na vrijeme, doista može spriječiti mnoge nepoželjne ishode povezane s konzumacijom alkohola. U nastavku donosimo pet savjeta što roditelji mogu učiniti prije no što dijete višestruko zlouporabi njihovo povjerenje i bude primoran hitno poduzeti mjere zaštite psihosocijalnog razvoja djeteta.
Naravno, roditelj bi prije izlazaka trebao pripremiti dijete kako da izbjegne konzumaciju alkohola i preuzme odgovornost i posljedice povezane za daljnje povjerenje i izlaske. Posebno je važno da djetetu vremenski odredimo trajanje izlaska u skladu s njegovim godinama jer mnogi roditelji - smatrajući da je njihov odnos prijateljski i da imaju beskrajno povjerenje u dijete - dozvole izlazak do jutarnjih sati. Roditelj je odgojitelj svome djetetu, a ne prijatelj te treba paziti da se djeci u osnovnoj školi ne dozvole noćni izlasci do neprimjerenih sati za tu dob.
Roditelji bi kod svojih adolescenata trebali najprije uočiti prve simptome povezane sa sumnjom na konzumaciju alkohola za vrijeme izlazaka vikendom te odlazaka na razne organizirane proslave. Kod prvih upuštanja u konzumaciju alkohola tolerancija na alkohol je jako niska. Zato je dobro da roditelj dočeka svoje dijete, primijeti koordinaciju pokreta, ponašanje, izgovor i razgovorljivost u komunikaciji i sam zadah alkohola.
Kada roditelj primijeti da je dijete zloupotrijebilo mogućnost izlaska, konzumiralo alkohol, nije došlo na vrijeme kući, mora ponovno sjesti i razgovarati. Treba objasniti što ste uočili, a da je neprihvatljivo i što treba promijeniti. Dajte djetetu do znanja da ste zabrinuti, također da ga i razumijete, ali jasno recite što treba promijeniti. Za nepridržavanje dogovora i kršenje postavljenih granica dijete treba snositi posljedice i dobiti zabranu za prvi sljedeći izlazak.
Važno je da ostanete dosljedni te pokažete djetetu da mislite ozbiljno i da nećete popustiti pod pritiskom. Nemojte da vas savladaju emocije, jadikovanje i plačljivost djeteta koje kaže da su svi roditelji bolji i da ga ne volite jer oni samo ispituju vaše granice. Zapamtite da vaša dosljednost pomaže djetetu da jača ličnost i da je to ispravan put osnaživanja njegove otpornosti i usmjeravanja na društveno poželjna ponašanja. Tako, ujedno, učite dijete da uči na svojim greškama.
Posebno je važno da ga u takvim situacijama ne uspoređujete s drugom djecom koja nisu konzumirala alkohol. Uspoređivanje s drugom djecom uvijek šalje poruku da su nesposobni i neuspješni te da su druga djeca bolja i više vole svoje roditelje.
U ovom podcastu ambasadori kampanje razmijenili su svoja razmišljanja i iskustva o odgoju i izazovima maloljetničke konzumacije alkohola, a na sva pitanja koja ih muče, odgovore je dala Sonja Jarebica, socijalna pedagoginja s više od 35 godina iskustva rada s djecom i mladima.
Slobodne aktivnosti važne su za pravilan rast i razvoj djece i mladih. Uključivanjem djece u izvannastavne aktivnosti možemo izbjeći da neorganizirano provode slobodno vrijeme i pritom doprinijeti prevenciji rizičnih ponašanja.