Dragi roditelji, tijekom studenog ovdje možete anonimno postaviti pitanja i izraziti nedoumice koje vas muče u odgoju vaše djece, a povezane su uz maloljetničku konzumaciju alkohola. Na najčešća pitanja odgovorit će magistra socijalne pedagogije Sonja Jarebica iz udruge „Ti si ok“, i to na ovoj stranici.
Roditeljstvo je zahtjevno. Nisam ni mislio da će biti jednostavno, ali iznenadila me je brzina kojom se moramo prilagođavati. Taman kad sredimo jednu stvar, naša kći sazrije i moramo sve iznova osmisliti.
Gdje točno povući granicu, kako pronaći mjeru između puštanja da uči na svojoj koži i želje da je zaštitimo, kako je odlijepiti od ekrana, kako se pomiriti sa situacijom da supruga i ja ponekad imamo različite odgojne metode i kako ne dopustiti da kći to iskoristi da prođe lišo, kako je utješiti kada je netko povrijedi... Bezbroj je pitanja i izazova i njihov se broj ne smanjuje s vremenom. Samo se mijenjaju teme.
Jedno od pitanja koje nam sada dolazi na tapetu jest i alkohol. Ona ima vrlo zrelih 12 godina i tema se nazire na horizontu. Naravno da još nije nikada pila alkohol, ali neki njezini vršnjaci su znali konzumirati, a čuli su priče o starijoj braći i sestrama. Zato ne izbjegavamo temu, ne pravimo se da ne postoji, ne radimo bauk od nje, ali je povremeno adresiramo. Kada vidi nekoga pod gasom, objasnimo o čemu se radi i kako se nositi s time. I mene je vidjela kada sam početkom godine slavio rođendan. Vidjela je da nisam sjeo za volan, radio ikakve gluposti, a da se jezik petljao, bome se petljao... I o tome smo razgovarali. Kao što razgovaramo o svemu potencijalno problematičnom. Mislim da roditelji često griješe kad ne razgovaraju o potencijalno škakljivim temama, no nama se čini da je bolje da o tome uči od nas, nego od ulice ili još gore, od interneta gdje se mogu pronaći svakakve informacije.
Zato smo odlučili i da će joj prvi put biti s nama. Doma. Da shvati što je alkohol, kako utječe na nju, kada treba prestati piti i početi piti vodu. Neće to biti tako skoro, ali kada se bude dogodilo, dogodit će se u našem društvu. Jasno je zašto nije dobro da maloljetnici piju, mislim da je i njoj to jasno, no kada se budemo približili vremenu da i ona upozna alkohol, napravit ćemo to na svoj način.
Također, razvijamo osjećaj povjerenja pa vjerujemo da će nas nazvati ako se ona ili njezino društvo nađe u nekim problemima. Nismo roditelji koji će držati prodike dok traje frka, ali ćemo zato analizirati situaciju kada prođe frka. No ako bude trebalo pokupiti njezine frendove u dva ujutro, taj sam.
Također, želimo joj usaditi iskustvo da jednom kada odraste, alkohol treba konzumirati umjereno i odgovorno. I vjerujemo da je najbolji primjer kada joj to pokažemo svojim ponašanjem. Želimo joj i pokazati da se ne mora opijati da bi joj bilo zabavno jer to može završiti kobnim posljedicama.
Kao i u vezi svega drugoga, znamo da će raditi greške. Radimo ih i mi kao roditelji. Ali se želimo potruditi da ne plaća veliku cijenu za svoje greške. I da ih zajedno popravimo.
U ovom podcastu ambasadori kampanje razmijenili su svoja razmišljanja i iskustva o odgoju i izazovima maloljetničke konzumacije alkohola, a na sva pitanja koja ih muče, odgovore je dala Sonja Jarebica, socijalna pedagoginja s više od 35 godina iskustva rada s djecom i mladima.
Slobodne aktivnosti važne su za pravilan rast i razvoj djece i mladih. Uključivanjem djece u izvannastavne aktivnosti možemo izbjeći da neorganizirano provode slobodno vrijeme i pritom doprinijeti prevenciji rizičnih ponašanja.